Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava

Město Kralupy leží 25 km severně od Prahy, na železniční trati Praha – Děčín.

Nejznámější a nejvýznamnější historický objekt je pseudogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava, který najdeme v centru města..

Roku 1893 byl vypracován návrh na chrám Páně v Kralupech stavitelem architektem Jaromírem Kaurem, přepracovaný A. Živným. Ten stavbu kralupského kostela koncipoval jako pseudogotickou jednolodní stavbu s pětibokým presbytářem. Na jaře roku 1894 byl položen základní kámen. Po 17 měsících byla stavba kostela ukončena a 27. října 1895 došlo k vysvěcení kostela. Mimo jiné byl osazen třemi zvony, které však byly v r. 1917 zrekvírovány pro válečné účely. Už v roce 1921 však byly posvěceny zvony nové.

V době vlády komunistů, zejména v sedmdesátých letech 20. stol. byl kostel obestavěn obchodním domem, aby tato dominanta města byla vidět co nejméně.

Ovšem největší škody kostelu způsobila povodeň v roce 2002. Tehdy bylo zničeno téměř celé vnitřní vybavení kostela. Za pomoci fondů EU byl kostel již koncem roku 2003 opravený a nově vybavený předám katolické veřejnosti

Vytvořeno: 29. 5. 2017
Poslední aktualizace: 29. 5. 2017 18:54